1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Zayıflamak için mide balonu ameliyatı nasıl yapılır? Riski azaltıyor!

Zayıflamak için mide balonu ameliyatı nasıl yapılır? Riski azaltıyor!

Zayıflamak için mide balonu ameliyatı nasıl yapılır? Riski azaltıyor!

Obezite tedavileri arasında son devirlerde sıklıkla gördüğümüz tedavi tekniklerinden olan mide balonu gayri obezite ameliyatlarında oluşan riskleri azaltmak için kullanılmaktadır. Gelgelelim mide balonu hakkında avantajları ve dezavantalarını merak edenler için Medigold Sultan Hastanesinden Umumi Cerrahi Mütehassısı Op. Dr. Fatih Kar kıymetli malumatlar aktardı. Kar, değerli haberler paylaştı. Son devirlerde obeziteye yönelik çeşitli tedavi prosedürleri önümüze çıkıyor. Her biri farklı bir imkanı sunarken tedavi prosedürleri arasında sıklıkla sorulan mide balonu hakkında bilmediklerinizi ve mide balonu kimlere yapılmaz? sorusuna karşılık arayarak en çok merak ettiğiniz soruları sıraladık!

MİDE BALONU’NUN AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI… 

Son yıllarda obezite cerrahisinde kullanılan ameliyatsız teknikler epeyce tesirli sonuçlar doğuruyor. Bu usullerden biri olan Mide balonu Tekniği de obezite sorunu olanların imdadına yetişiyor gelgelelim eksperler zahir hususlarda dikkatli olunması gerektiği hususuna dikkat çekiyor. Ameliyat gerektirmeyen Mide Balonu tekniği ortalama olarak 20-25 kilo vermeyi sağlıyor ama balon çıkarıldıktan sonra şayet hastalar diyet armonisi konusunda istikrarlı davranmazsa verilen kiloların geri alınması kaçınılmaz oluyor.

Mevzu ile ilgili Medigold Sultan Hastanesinden Umum Cerrahi Bilirkişisi Op. Dr. Fatih Kar değerli haberler aktardı. Kar,” İntra Gastrik Balon, halk arasındaki ismiyle Mide Balonu obezite tedavisine uygulanan tesirli yollardandır. Hastanede yatmayı gerektirmez, ortalama olarak 10-25 kilo kaybı sağlayabilmektedir. Lakin balon tedavisi kalıcı değildir. Takıldıktan 6 ay -1 yıl sonra çıkarılması gerekir. Bir kısım hasta balon çıkarıldıktan sonra verdiği kiloları geri alabilmektedir.

Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

Teknik endoskopik olarak uygulanmaktadır. Yani rastgele bir ameliyat kelam konusu değildir. Süreç müddeti ortalama 15 dakikadır. İntra Gastrik Balon uyanık olarak sedasyon denilen hafif uyku hali altında yahut umumi anestezi altında uygulanabilmektedir. Umumiyetle uyanık olarak uygulanan balon, anestezi altında çıkarılmalıdır. Süreç sonrasında hastalar meskene gidebilmektedir.

Obezite Ameliyat Öncesi Risklere Karşı Alternatif Bir Yöntem!

 Morbid obezite nedeniyle ameliyat planlanan, ama ameliyat olması yüksek riskli hastalarda ameliyat öncesi 20-25 kilo kadar verdirmek ve riski düşürmek maksadıyla bu tekniği uygulamak avantaj sağlıyor. Öte yandan obez olmasına rağmen ameliyat için koşul olan Vücut kitle indeksinin 40 Kg/m2’nin üzerinde olması yahut vücut kitle indeksinin 35 Kg/m2’nin üzerinde olup en az bir yandaş hastalık olması koşulunu taşımayan kimseler için de Mide Balonu tekniği uygulanmasını müsait buluyoruz.

Ayrıyeten yüksek kilosu olup, başka usullerle kilo vermekte başarısız olanlara uygulanabilmektedir. Mide marazları olanlara, uzun müddetli kortizon kullananlara ve gebelere Mide balonu tekniği uygulanmaz. Teknik uygulandıktan sonra münhasıran birinci 3 gün karın ağrısı ve spazm olmaktadır, bu durum ekseriyetle ileriki günlerde kaybolmaktadır. Çok düşük olasılıkla da olsa, balonun tabiatıyla sönerek bağırsak tıkanıklığı yapması, mide ülseri yapması üzere riskleri vardır..

Likit Balon ve Havalı Balon Arasındaki Fark Ne?

Temel olarak birebir mekanizma ile kilo kaybı sağlayan balonlardan Havalı balon daha az şikâyet oluşturmaktadır. Sıvılı balonun tartısına bağlı olarak münhasıran birinci günlerde karın ağrısı şikayetleri daha sık karşılaşılmaktadır. Havalı balon 500 ile 900 ml arasında değişen orantılarda hava ile şişirilirken sıvılı balon hacim olarak daha küçüktür. Bu balonların iş hacimleri takip sürecinde kilo verme durumuna nazaran artırılıp azaltılabildiği ayarlanabilir balonlarda mevcuttur.

Yorum Yap

Yorum Yap