1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Topuk dikeni tedavisi nasıl yapılır nöral terapi uygulanıyor!

Topuk dikeni tedavisi nasıl yapılır nöral terapi uygulanıyor!

Topuk dikeni tedavisi nasıl yapılır nöral terapi uygulanıyor!

Topuk dikeninin ne olduğunu biliyor muydunuz? Hatunların daha sık karşı zıdda kaldığı bu durum epeyce can sıkıcıdır. Hayat kalitesini olumsuz etkilemekle birlikte tedavi edilmediğinde önemli sıhhat problemlerine da yol açmaktadır. Evet topuk dikeni nedir? Topuk dikeni belirtileri neler? Topuk dikeni tedavisi nasıl yapılır? İşte tüm merak ettiğiniz soruların cevaplarını elmaelma.com’da bulabilirsiniz. 

TOPUK DİKENİ NEDEN OLUR? 

Ekseriyetle hastaların bıçak batması olarak adlandırdıkları topuz dikeni, tabanı sert ve uzun mühlet kullanılan ayakkabılardan ötürü ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında topuk dikeninin ortaya çıkmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Bunlar; ayaktaki sonları deforme edecek yürüyüş bozuklukları, sert yüzeylere uzun vade basma, ayaklara ve bileğine ağırlık yapacak kadar kilolu olma, kemer desteksiz tabanları rahatsız edici ayakkabılar, uzun müddet ayakta kalma,yanlış ayak egzersizleri yapma üzere etkenler topuk dikeni nedenleri arasında gösterilir. 

TOPUK DİKENİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Topuk dikeninin birçok belirtisi vardır. Bunlar ise; sabahları ayak tabanında ve bileğinde şiddetli ağrı, yürürken ayakta batma hissinin olması,topukta sıklıkla yanma şikayeti yaşanması, dizlere kadar kemiklerin ağrıması,

NASIL TEDAVİ EDİLİR? 

Yukarıda saydığımız belirtiler kendini gösterdikten sonra yapmanız gereken en temel şey, bir ortopedi hekimine başvurmak olmaldıır. Tabip durumun önemli olup olmadığını öğrenmek için röntgen çeker. Kemiğin sonlara önemli hasra vermesinden ötürü yaşanan his kaybını yine konumuna getirilmesi için nöral terapi yapılır. Bu terapide sinir ağının incelmiş meydanlarına lokal anestetik enjeksiyonlar yapılır. Daha sonra hasarlı dokuları güzelleştirmek için proliferant solisyon enjekte edilir. Tedavi ahir ise fizik tedavi uygulanır ve tedavi tamamlanır. 

Yorum Yap

Yorum Yap