1. Ana Sayfa
  2. Anne Bebek
  3. Okula başlama yaşı kaç oldu 69 mu 72 mi?

Okula başlama yaşı kaç oldu 69 mu 72 mi?

Okula başlama yaşı kaç oldu 69 mu 72 mi?
Deniz Temur

Eğitim sisteminde son aylarda devam eden değişikliklere bir yenisi daha eklendi. 2012 yılında mektebe başlama yaşını 60 aya indiren ve bu kararı tüm evlatlar için mecburi hale getiren daha sonra da esnetilen pratik dün itibariyle iptal edildi. 2012’den bu yana mektebe başlama yaşı 60 aydan 72 aya kadar değişen bir yelpazede çoğunlukla da veli insiyatifine bağlı bir haldeydi. İsteyen veli 60 aylık evladını ilkokul 1’nci sınıfa yazdırabiliyordu. Haliyle sınıflarda yaş kümeleri itibariyle birbirinden farklı gelişim evrelerinde yavrular tıpkı eğitimi almak zorunda kalıyordu.

Yeni düzenlemeyle farklı yaş kümelerinin ilkokula tıpkı anda başlamasına mahzur olundu. Dün TBMM’de kabul edilen düzenlemeye nazaran, 2019-2020 eğitim tedrisat yılı için mektebe başlama yaşı 69 olarak netleştirildi. Ama kanunda 31 Aralık’ta 72 aylık olacak yavrular tabiri velilerin başını karıştırdı ve ilkokula başlama yaşı 69 mu 72 mi soruları karaları karıştırdı. Düzenlemeye nazaran, 2019 Eylül ayında 69 aylık olan her yavru ilkokul 1’nci sınıfa başlamak zorunda olacak. Bu pratikle mektebe başlayan yavrular 31 Aralık 2019’ta 72 aylık olacaklar. Düzenleme iki farklı tarihle evlatların ilkokula başlama yaşını hesaplıyormuş üzere görünsede aslında tek bir kriter var. Eylül 2019’da yani okuların açıldığı tarihde şayet yavrunuz 69 ay ve üzerinde bir yaşa sahipse ilkokula başlıyor. 69 ayın altında ise ilkokula başlamıyor. 

Evet 69 ay ilkokula başlamak için geç mi?

Son yıllarda yapılan araştırmaların ve yerkürenin gelişmiş memleketlerinde uygulanan yeni nesil öğrenme usulleri eğitimin erken yaşta başlaması yavruların ve memleketlerin gelişmişlik seviyelerini direkt etkiliyor. Zira evlatlar hayatlarının birinci 6 yılında yüksek öğrenme kapasitesi ve merakına sahip oluyorlar. Binaenaleyh erken başlayan kaliteli bir eğitim evladın tüm hayatını olumlu istikamette etkileyen, erken devir yavru eğitimine yatırım yapan devletlerin uzun vadede kalkınmalarında da önemli farkların görüldüğü artık tartışmasız bir gerçek. Gelgelelim burada kast edilen ilkokula erken başlamak, okumayı yazmayı erken öğrenmek, küçük yaşta evlatları parklardan, bahçelerden alıp sıralara oturtmak değil. Erken yaşta eğitimden anlamamız gereken en yalın lisanıyla ‘ilkokul değil, mektep öncesi eğitim’dir. 

Erken yaşta nitelikli mektep öncesi eğitim alan yavruların almayan yaşıtlarıyla arasında en az 2 eğitim yılı fark olduğunu hatırlamak şart! Üstelik bu fark eğitim hayatı boyunca kapatılamıyor. 

Hal bu türlü olunca ilkokula başlama yaşını 69’a çıkaran ve yaşıt yavruların yaşlarına münasip bir eğitim almalarını sağlamak olumlu lakin bir ayağı eksik bir düzenleme. Şayet 69 aylık olduğunda ilkokula başlayan evladınız mektep öncesi eğitim almamış, hayatında birinci kere mektep sırasına oturduğunda kalem tutmuş, 69 aydan evvel yaşına makul kavram ve amaçlara ulaşmamışsa mektep öncesi eğitim almış sınıf arkadaşlarından geri kalacaktır. Şayet ilkokulda nitelikli ve kaliteli bir eğitim tertibi oluşturmak istiyorsak tüm evlatlar için nitelikli mektep öncesi eğitim imkanı sağlamak zorundayız. İlkokula başlayan hiçbir yavru mektep öncesi eğitim konusunda akranlarından eksik yada geri olmamalı. Bu nedenle hem bu yerde düzgün makûs kalem oynatan biri olarak hem de bir ana olarak erişilebilir, nitelikli mektep öncesi eğitim kurumlarının süratle arttırılmasını diliyorum. Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un evlatlara ve mektep öncesi eğitime bakış açısını bildiğimden ve yakından takip ettiğimden umudum yüksek. Çünkü Selçuk Öğretmen da bu atılımı yapamazsa işimiz zor!

“Sitemizde zaviye muharriri olarak yazı yazan tüm muharrirlerimiz yazdıkları yazı ve görüşlerden tamamıyla kendileri sorumludur. Zaviye muharrirlerinin metinlerinden ötürü İnternethaber Yayıncılık AŞ. (elmaelma.com) hiçbir biçimde yasal sorumluluk kabul etmemektedir.”

Yorum Yap

Yorum Yap