İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Çikolata kistleri belirtileri neler çocuk sahibi olmak mümkün mü?

Çikolata kistleri belirtileri neler çocuk sahibi olmak mümkün mü?

Çikolata kistleri belirtileri neler çocuk sahibi olmak mümkün mü?

Bayanlarda sıklıkla duyduğumuz ve kist illeti olarak bilinen çikolata  kistleri hakkında merak edilenleri bir araya getirdik! Çikolata kisti olan bir bayan yavru sahibi olabilir mi? Bilhassa 30’lu yaşlardaki bayanlarda görülme nispeti daha çok artan çikolata kisti hakkında Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hatun Marazları ve Veladet Anabilim Kolu Üyesi Doç. Dr. Emre Pabuçcu, endometriozis ve çikolata kistleri hakkında kıymetli açıklamalarda bulundu.

ÇİKOLATA KİSTLERİ ENDOMETRİOZİS BIREBIR HASTALIK MIDIR?

Endometriozis, toplulukta her 10 hatundan 1’inde izlenebilen, bayanda çeşitli dokularda tutulum yapabilen, kronik ve hayat standartlarını düşüren bir hastalıktır. Bu hastalık, tıpkı tümörlerde olduğu üzere yayılabiliyor ve böylelikle evresi de artıyor. Fakat şu mevzuyu açıklayalım, bu hastalık bir kanser değil. Çikolata kistleri ise bu marazın ileri evrelerinde yumurtalıklarda görülen hali. Tek yahut iki taraflı olabiliyor.

ÇİKOLATA KİSTLERİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hiçbir sorun çıkarmayacağı üzere, şiddetli kasık ağrıları, bulantı, karın ağrıları, adet periyotlarında şiddetli ağrılar ve kısırlık sebebi olarak önümüze çıkabilir. Ağrının yanında, kısırlık nedenleri arasında da sayılmaktadır. Mahsusen büyük kistler, yumurtalığı kendi etraflarında döndürüp kan akımlarını bozabilir yahut patlayarak acil bir durum yaratabilir.

Bu kistleri ne vakit tedavi etmek gerekli, tedavide hangi yollar kullanılıyor?
Çikolata kistleri, mahsusen tek taraflı ve çok ağrılı olduğunda boyutlarına bakılarak ameliyat kararı verilebilir. Tekrar genç hasta, güzel yumurta rezervi ve boyutça büyüklük varsa ameliyat planı yapılabilir. Umumiyetle laparoskopi yani saklı ameliyat öneriyoruz. Bu kararı verirken over rezervine bakmak çok değerli. Şayet rezerv az ise ki bundan kastımız AMH kıymetinin <1ng/ml olmasıdır, ameliyat kararını tekrar gözden geçirmek gerekir. Zira en usta ellerde bile ameliyat sonrası rezervde azalma olmakta. Bu da erken menopoz riskini taşıyor. Bilhassa 2 taraflı-büyük kistlerin varlığında ve daha evvel geçirilmiş cerrahi varsa ameliyat riskli.

ÇİKOLATA KİSTLERİNİN TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Bu kistler, kimi durumlarda 3-6 aylık vadelerde hormonlar ile tedavi edilebilmekte. Bilhassa adet devirlerinde şiddetli ve dirençli ağrı tanım eden hatunlarda cerrahi planı yapılmayacak ise hormonlar ile kistler ağırlık altına alınabilir.

ÇİKOLATA KİSTİ OLAN HATUNLARIN EVLADI OLUR MU?

Değerli olan yumurtalık rezervi ve tüplerin durumudur. Rezervi düzgün ve tüpleri açık olan bir bayan tabiatıyla gebe kalabilir. Şayet ameliyat planı varsa, münhasıran ileri evrelerde birinci bir yılda yeniden bizatihi gebelik izlenebilir.

Tüp bebek çok tesirli bir tedavi hali fakat herkese her devir önermek akıllıca değil. Tüp bebek kararı vermek için şu 4 husus çok değerli: Hatun yaşı, over rezervi, evlilik müddeti, sperm özellikleri, üzere belirtiler göz önünde tutulmalıdır.

 Kadın yaşı 38’den yüksek ve rezerv sonda ise, 2 taraflı kist var ise, tüpler tıkalı ise ve sperm sayısı az ise vakit kaybetmeden tüp bebek tedavisine geçmek gerekir. Bu kıymetlerde sorun yok ise, yaş genç ve evlilik vadesi az ise beklemek yahut aşılama da tedavi formu olarak önerilebilir

Yorum Yap

Yorum Yap