1. Ana Sayfa
  2. Anne ve Çocuk
  3. Bebekleri tuzla yıkamak zararlı mı? Yenidoğan bebek tuzlama adeti nereden geliyor?

Bebekleri tuzla yıkamak zararlı mı? Yenidoğan bebek tuzlama adeti nereden geliyor?

bebekleri-tuzla-yikamak-zararli-mi-yenidogan-bebek-tuzlama-adeti-nereden-geliyor-QPdljP4O.jpg

Eski dönemlerden beri sıklıkla uygulanan adetlerden biri de Yenidoğan bebeğin tuzlanmasıdır. Ancak, siz siz olun sakın bebeğinizi tuzlamayın! Aksi takdirde bebeğiniz bu tuzlama işinden zarar görebilir. Peki bebekleri tuzlamak neden zararlı, yeni doğan bebek tuzlanır mı? Yenidoğan tuzlama adeti nereden geliyor, tarihçesi! Bebeklere banyo yaptırırken…

Kulaktan dolma bilgilerle hareket ederek geçmişten günümüze kadar uzanan ancak bebekler için sakıncalı bir davranış olan ‘Yeni doğan tuzlaması’, özellikle de Anadolu’da hala uygulanmaya devam ediyor. Bebeğin kırkı çıktıktan sonra kırk banyosunda ya da ilk banyosunda uygulanan tuzlama işlemindeki asıl amaç, terinin kokmasını önlemek. Doğumun hemen sonrasında tuzlanarak yıkanan bebeğin bir daha asla ter kokmayacağına inanılarak yola çıkılan bu harekette nice zararlı sonuçlar görülebilir. Halbuki bebeklerin cildi biz yetişkinlere göre çok daha hassas olduğu için cildin tuzu emmesiyle sonuçlanan bebeklerde beyin kanaması görülebilmekte, hatta sırf bu adetten dolayı bebekler ölüme kadar gidebilmektedir. Söz konusu bebekler ve yaşamları olduğunda çok daha dikkatli davranılmalı ve güvenilirliğinden emin kaynaklarla hareket edilmelidir. Sırf gelenekler uğruna bebeklerin hayatları riske atılmamalıdır.

BEBEKLER NEDEN TUZLANIR? BEBEK TUZLAMA ADETİNDE Kİ AMAÇ NEDİR?

Ter kokusunun gitmesi için tuzlu suda yıkama gibi yanlış yöntemler yerine pamuğu çok hafif tuzlu su ile koltuk altlarına doğru silin. Silerken cilde fazla temas etmesine kesinlikle izin vermemeniz gerekir. Bu bebeğin hassas cildini tahriş edebilir. Bebeğinizin kokmaması için ev ısısı bebeğe uyacak koşullarda olarak iki günde bir banyo yapılmalı ve bebek mümkün oldukça temiz olmalıdır. Ter bezlerinin kokmasın sebebi ise sağlıksız ve yanlış beslenme sonrasında ortaya çıkar. Bu nedenle mümkün oldukça bebek ilk 6 ay kadar anne sütü ile beslenmeli ve ek gıdalar için acele edilmemelidir.

Sağlıklı bir bebek yetiştirmek için bebeğinize zarar veren her şeyden kaçının. En önemlisi doğruluğu olmayan ve kanıtlanmayan sözler ile hareket etmemek olacaktır. Bu bebeğin dengesini altüst eder.

BEBEK TUZLAMA DİNİMİZDE VAR MIDIR? YENİ DOĞAN BEBEK TUZLANIR MI?

Daha çok Anadolu’nun kırsal kesimlerinde uygulanan yeni doğan tuzlama işlemi ile alakalı dini açıdan bir bağlantı olup olmadığını merak edenler için bulmuş olunan hadis-i şerif, ayet ya da emir görülmemiştir. Dolayısıyla dini inancımızda göre bebek tuzlamanın yeri olmadığı söylenebilir. Ancak adet gereği yeni doğan bebek tuzlaması yapan kimseler devamında görülebilecek olan riskli durumları da göz ardı etmemelidir. Biz yetişkinlere göre çok daha narin ve hassas olan bebeklerde tuz tahrişe sebep olur.

Tuzla ovularak yıkanan bebeklerde bazı yaraların oluştuğuna değinen uzmanlar, kandaki tuzun artmasına bağlı sıvı kaybının görülebileceğine işaret ediyor.

Facebook Yorum Yap
Yorum Yap

Yorum Yap