İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Bebek göz muayenesi ne zaman yapılır erken teşhis körlüğü engelliyor!

Bebek göz muayenesi ne zaman yapılır erken teşhis körlüğü engelliyor!

Annelliği ve babalığı yeni tadan ebeveynlerin bebeklerinin sıhhati ve yetişkinli periyodunu etkileyen göz sıhhatini ihmal etmeyin! Bebeklerin göz muayenesi ilerki yaşta oluaşabilecek rastgele bir göz marazını engellemek ve tedbirini almak için hayli değerlidir. Bir çok ebeveynin merak ettiği bebeklerin göz muayenesi ne vakit yapılır, bebekleri göz tabibine ne zama götürmeliyiz? sorusuna, Göz Marazları ve Göz Cerrahisi Mütehassısı Prof. Dr. Levent Alimgil, bebeklik devrinde takibi yapılmayan göz marazlarının ileriki yaşlarda ortaya çıkarttığı göz hastalıklarına dikkat çekerek ebeveynler için kıymetli ihtarlarda bulundu.

Bebeklikte Göz Muayenesi Körlük Riskini Önlüyor!

Görme duyusu ana karnında gelişimini tamamlayan bir yeti değil! Tersine doğduğumuz andan itibaren süratle gelişen bir süreç. En süratli ve en kıymetli gelişimini ise birinci üç yaş içinde gerçekleştiriyor. Ebeveynlerin evlatlarının şikâyeti üzerine ekseriyetle mektebe başlama yaşlarında tespit ettiği göz meselelerinin neredeyse tamamı da birinci üç yaş devrinde oluşuyor. Bu nedenle hayatın birinci üç yılında göz sıkıntılarına yapılan müdahale yavrunun yetişkinlik periyodundaki yaşayacağı göz illetlerinin da önüne geçiyor.

Bebeğin birinci göz muayenesinin dokuz ila 12 ay arasında yapılması durumunda pek çok göz sıhhati sıkıntısının tahlile kavuşacağını anlatan Alimgil, erken müdahale ile körlüğün önlenebileceği görüşünde.

Evlatların görme gelişimini bozan üç temel etken vardır. Doğduğunda çabucak hemen her evlat hipermetroptur. Hipermetropi göz küresinin şimdi tam erişkin boyutuna ulaşmamış olmasına bağlıdır. Şayet 4 kademenin üzerinde ise göz tembelliği ve şaşılık riski olacağından tedbir alınması gerekir. İki göz arasında göz kademe farkı olması yani anizometropi ise bir öteki problemdir.

Yapılan muayenede gözlerin saptanan kademeleri arasında iki ve üzerinde fark var ise kesinlikle tedbir alınmalıdır. Bir öbür faktör de şaşılıktır. Yeni doğan bebeklerde dimağın göz hareketlerini denetim mekanizması tam olarak gelişmemiş olabilir ve kısa vadeli göz kaymaları gözlenebilir. Bu durumda paniğe kapılmamak gerekir. Lakin mütemadi bir kayma fark edilir ise çabucak bir göz doktoruna başvurulması kıymetlidir.

Bebeğinizin Gözleri İriyse Dikkat!

Doğuştan katarakt ve göz tansiyonunun ileri yaşlarda körlüğe kadar uzanacak değerli meselelere yol açan ve sık rastlanan rahatsızlıklardan olduğunu anlatan Alimgil, “Bazen validenin hamilelik sırasında geçirdiği marazlara, aldığı ilaçlara bağlı olarak bebeklerde katarakt olabilir. Görme gelişimini olumsuz etkileyebilecek seviyede olanların en kısa vadede ameliyat edilmeleri gerekir. Hengam geçirilir ise ileride düzeltilmesi mümkün olmayacak göz tembellikleri kaçınılmazdır.

İri gözlü bebeklerde göz tansiyonu olabilir. Bebeklerde göz tansiyonu, gelişime bağlı anomalilerden kaynaklanır. Gözün içinde dokuları besleyen bir likit üretilir. Bu sıvının ziyadesi göz kanalları ile atılır. Şayet bu kanallar doğuştan tıkalı ise likit birikimi nedeniyle göz içinde basınç oluşur. Bebeklerde göz cidarı ince olduğu için göz olduğundan daha iri görünür. Bu nedenle çok iri gözlü evlatların erken devirde kesinlikle denetimlerinin yapılması gerekir.

Prematüre Bebeklere Dikkat Edilmeli!

Prematüre bebeklerde de göz denetimlerinin çok sıkı takip edilmesi gerektiğini anlatan Alimgil, Prematüre Retinopatisi illetine da dikkat çekiyor. Prematüre Retinopatisi erken tevellüt sebebi ile tevellüt yükleri 1500 gr altında olan ve kuvözde oksijen tedavisi alan bebeklerde karşılaşılan bir hastalıktır. Tevellüdün çabucak ertesinde beş ila altı günde bir gözdibi muayeneleri yapılarak retina damar yapısının gelişim süreci izlenmelidir. Bu bebeklerde gerekli tedbirler alınmaz ise retinada kalıcı ve tedavisi mümkün olmayan hasarlar ortaya çıkabilir.

Gelişen teknoloji sayesinde bebeklerde göz muayenesinin gitgide daha da pratik bir hale gelmektedir. Gelişen teknoloji ile bebeklerin göz denetimleri artık basitçe yapılabiliyor. Yeni teknolojilerle bebeğin gözlerini damlalı muayene ediyor ve çıkan sonuçlara nazaran muhtaçlık var ise tedbir alabiliyoruz. Bu protokolü uygulayarak bebeklik koklu ileride görme kusuruna neden olacak meseleleri tespit ediyor ve tedavisini erken periyotta yapabiliyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yap