1. Ana Sayfa
  2. Diyet
  3. 3 Günde 2 Kilo Verdirdiği İddia Edilen Turuncu Diyet: Portakal Diyeti

3 Günde 2 Kilo Verdirdiği İddia Edilen Turuncu Diyet: Portakal Diyeti

portakal diyeti nasıl yapılır

Zayıflamak, daha fit olmak isteyenler için her gün başka bir diyet çıkmaya devam ediyor, özellikle tek bir besinin ön plana çıkarıldığı şok diyetler dilden dile dolanıyor. İşte o diyetlerden biri de mevsimin etkisiyle portakal diyeti.

Turuncu diyet olarak da anılan portakal diyeti nasıl yapılıyor siz de merak edenlerdenseniz, 3 günde 2 kiloya kadar verdirdiği iddia edilen bu diyet ile ilgili tüm merak edilenleri anlatıyoruz, toplanın.

Örnek portakal diyeti listesinden onunla ilgili bilmeniz gereken önemli konulara, tüm yönleriyle portakal diyeti karşınızda!

Portakal diyeti (turuncu diyet) nedir?

healthline

healthline

Portakal diyeti, adından da anlaşıldığı gibi bol bol portakal tüketilerek yapılan bir diyet. Ancak bazı diyetlerde olduğu gibi yiyecek olarak sadece portakal yok. 3 günde 2 kilo verdirdiği için şok diyetler arasında olsa da diğer birçok şok diyetin aksine besin çeşitliliği sunuyor.

Tabii kısa sürede çok etkili olabildiği, portakal türüne, olgunluğuna bağlı olarak yüksek asit ve şeker içerebilen bir meyve olduğu için bu diyeti yapmadan önce mutlaka doktora, beslenme uzmanı ve diyetisyenlere danışmak gerekiyor.

Portakal diyeti nasıl yapılır: Örnek portakal diyeti listesi

portakal-diyeti-nasil-yapilir-2

1.gün

Kahvaltı:1 adet portakal1 dilim kepekli ekmek ya da tam buğday ekmeği1 fincan çay ya da kahve (şekersiz)

Öğle yemeği:1 adet portakal1 adet haşlanmış yumurta1 su bardağı kefir ya da 1 kase yağsız yoğurt2 dilim kepekli ekmek ya da tam buğday ekmeği

Akşam yemeği:2 adet haşlanmış yumurta1 adet tost (kepekli ekmek ve az yağlı peynirle hazırlanmış)1 adet domatesYeşillik (Aşırı miktarda C vitamini alımını engellemek adına ölçülü olmalısınız)

2.gün

Kahvaltı:1 adet portakal2 dilim kepekli ekmek ya da tam buğday ekmeği1 kase yoğurt (yağsız ya da az yağlı)1 fincan çay ya da kahve (şekersiz)

Öğle yemeği:1 adet portakal1 adet haşlanmış yumurta1 adet tost (kepekli ekmek ve az yağlı peynirle hazırlanmış)

Akşam yemeği:1 adet portakalHaşlanmış kırmızı et1 adet domatesYeşillik (Aşırı miktarda C vitamini alımını engellemek adına ölçülü olmalısınız)1 su bardağı ayran (Yağsız ya da az yağlı yoğurtla hazırlanmış)

3.gün

Kahvaltı:1 adet portakal2 dilim tahıllı ekmek1 kase yoğurt (yağsız ya da az yağlı)1 fincan çay ya da kahve (şekersiz)

Öğle yemeği:1 porsiyon ton balığı (Piyasada light ya da diyet olarak bulabileceğiniz az yağlı halini seçebilirsiniz)1 adet portakal1 dilim tahıllı ekmek

Akşam yemeği:5 adet köfte1 adet portakal1 adet elma1 kase yoğurt (yağsız ya da az yağlı)

3 günde 2 kilo verdirdiği iddia edilen portakal diyeti ile dikkat edilmesi gerekenler

flickr

flickr

Örnek portakal diyeti listesine göz atınca fark etmişsinizdir, 3 öğün boyunca portakal yemenizi öneren bir beslenme programı bu. Dolayısıyla vücudunuza bol miktarda C vitamini girecek demektir. Bu nedenle bu diyet programını uygularken ara öğün olarak limon, mandalina, kumkuat gibi farklı turunçgiller ya da yine C vitamini bakımından zengin koyu yeşil yapraklı sebzeler tüketirseniz vücudunuza aşırı miktarda C vitamini girebilir. Her şeyin aşırısı gibi C vitaminin de aşırısı çeşitli zararlara neden olabilir, bunu unutmamalısınız.

Aynı zamanda alerjik bir bünyeniz varsa, ciddi/kronik bir rahatsızlığınız varsa, düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız ya da uygulamanız gereken özel bir perhiz varsa bu diyet programını uygulamamalısınız. Özellikle de mide sorunları, gastrit gibi rahatsızlıkları bulunanların portakal diyetinden uzak durmasında fayda var.

3 günde 2 kilo vermek sağlıklı bir seçenek olmadığından bu diyeti doktorunuza, beslenme uzmanı ve/veya diyetisyeninize sormadan asla uygulamamalısınız. Unutmayın, her diyet programı her bünye için uygun değildir, kilo vermek uğruna sağlığınızı riske atacak davranışlarda bulunmamalısınız.

Yorum Yap

Yorum Yap